WEDNESDAY 22.03.2023

12:00     Welcome and introduction

12:10     Keynote I & EMBO Young Investigator Lecture: Prisca Liberali (FMI Basel) 
Principles of tissue organization: Symmetry breaking in intestinal organoids

13:10    Lunch break
 

14:30     Rashmi Priya (The Francis Crick Institute)
Heart Morphomechanics: from single cells to 3D topological meshwork

15:00     Jérôme Gros (Institut Pasteur)
Mechanical feedback in embryonic self-organization  

15:30    Derk ten Berge (Erasmus MC, University Medical Center)
Pluripotency, morphogenesis, and the modular control of embryonic self-organization

15:50    Coffee break
 

16:20     Kate Miroshnikova (National Institutes of Health)
Impact of nuclear mechanics and genome-lamina interactions on stem cell fate transitions 

16:50    Teresa Krammer (Research Institute of Molecular Pathology)
BMP-mediated self-organization of a ventral signaling center in neural tube organoids

17:10    Break
 

17:40     Alan Rodrigues (The Rockfeller University)
Supracellular regulation of tissue form and cell fate 

18:10     Jakub Sumbal (Institut Curie)
Spatial mapping of stromal microenvironment during mammary branching morphogenesis

18:30     Teresa Rayon (Babraham institute)
Mechanistic control of timescales in development
 

19:00     Symposium dinner

THURSDAY 23.03.2023

09:00     Alessandro deSimone (University of Geneva)
How does a regenerating scale reach its final form? 

09:30     Chen-Hui Chen (Institute of Cellular and Organismic Biology)
What can we learn from the fish with a hundred colors?

10:00     David Brückner  (Institute of Science and Technology Austria)
Theory of reproducibility in self-organized cell fate specification              

10:20     Coffee break

 

10:50     Maria Alcolea  (Wellcome – MRC Cambridge Stem Cell Institute)
From development to homeostasis and back 

11:20    Darcie Moore (University of Wisconsin–Madison)
Identifying signatures of adult neural stem cell state 

11:40     Break

 

12:10     Maria Bernabeu-Aznar (EMBL Barcelona)
Building stem cell based 3D blood-brain barrier models to study human and zoonotic malaria

12:40     Amanda Andersson Rolf (Hubrecht Institute)
Discovery and long-term in vitro expansion of a human tri-potent fetal pancreas progenitor

13:10    Lunch break

14:10     Nikolce Gjorevski (Roche Institute for Translational Bioengineering)

Next-generation immunocompetent intestinal organoids capture drug-induced inflammation 

14:40     Franka Voigt (Friedrich Miescher Institute for Biomedical Research)
Deciphering RNA localization codes:  A single-molecule imaging approach to dissect RNA targeting mechanisms in 3D model systems


15:00    Poster session I

16:30    Panel discussion “the value of preprints

18:00    Networking event: SY-Stem pub quiz

Friday 24.03.2023

09:00     Jesse Veenvliet (Max Planck Institute of Molecular Cell Biology and Genetics )

Connecting spaces and scales in stembryos

09:30     Jens Puschhof (German Cancer Research Center - DKFZ))
Modelling Cancer-Microbiome Interactions with Organoids and Organs-on-Chips

10:00     Clara Schmidt(Institute of Molecular Biotechnology)
Multi-chamber cardioids unravel human heart development and cardiac defects

10:20     Coffee break

10:50     Mijo Simunovic (Columbia University)
Breaking embryonic symmetries in the first steps of human development

11:20     Xabier Aranguren (Center for Applied Medical Research - CIMA)
Blastocyst complementation and interspecies chimeras for organ generation

11:40     Thorsten Boroviak (University of Cambridge)
How to build a primate: Modelling postimplantation development in a dish

12:10     Lunch break 

13:00     Poster session II 

14:30     Ayaka Yanigada (The University of Tokyo)
Capturing early human embryonic development using naive pluripotent stem cells 

15:00    Sina Schumacher (Max Planck Institute of Molecular Physiology)
Bilayered embryo-like aggregates reveal a tissue-autonomous mechanism for AVE differentiation

15:20     Peter Rugg-Gunn (Babraham Institute)
Establishing the epigenome in human development and pluripotency

15:50     Coffee break

16:20     Keynote lecture II: Michele De Luca (University of Modena and Reggio Emilia)
Combined cell and gene therapy for Epidermolysis Bullosa

17:20     Closing remarks

17:30     Light bites & farewell